piątek, 6 maja 2016

Masa solna i masa z piachem. Tworzymy ozdoby i odciski dłoni.

     Masa solna jest jedną z najprostszych mas to stworzenia w domu. Dwa składniki plus woda i masa gotowa. Po wyrobieniu masy możemy tworzyć wszystko co tylko nam się zamarzy. My często marzymy o sercach, wiec często je ugniatamy, ale inne pękne ludziki, zwierzątka też się pojawiają

Mały przewodnik po naszych wyrobach z mas wszelakich, które są trwałe i ozdabiają nasze ściany.



Masa solna.
200g soli
200g mąki
0,5 szklanki wody

Jest to podstawowy przepis z którego korzystamy. Najpierw mieszamy mąkę z solą a następnie dolewamy wodę. Robimy to pomału, żeby masa nie wyszła za rzadka.

Z takiej masy tworzymy.




Po stworzeniu układamy wyroby na blaszce i wkładamy do piekarnika nagrzanego do ok 100 stopni, do tego termoobieg i tak się nasze dzieła suszą kilka godzin.

Jak już masa zaschnie i stwardnieje można zabrać się za malowanie. My do malowania tym razem użyliśmy farb akwarelowych.












Pomalowane ozdoby wieszamy gdzie się tylko da, ponieważ wszędzie będą pęknie wyglądały.
Nasze serduszka w większości rozdane zostały jako prezenty, jedno z nich jest moim ulubionym brelokiem do kluczy... zastosowań wiele znalazlyśmy dla wyrobów z masy solnej.







     Kolejna masa jest mieszanką piachu, soli i mąki. Piasek nadaje tej masie bardzo naturalny wygląd i stworzone wyroby po wyschnięciu nie potrzebują dodatkowego malowania, ponieważ wyglądają idealnie

2 szklanki piasku
1 szklanka mąki
1 szklanka i trochę, soli
1,5 szklanki ciepłej wody

Mieszamy suche składniki i dolewamy wody. Ilość wody jest umowna, dlatego ważne jest żeby w razie potrzeby wody dodać mniej lub odrobinę więcej. Konsystencja masy musi być na tyle miękka aby dało się odcisnąć w niej dłoń, ale żeby nie przylepiała się do dłoni.


W takiej piachowej masie odciskamy swoje dłonie i ozdabiamy. Nam do ozdoby przydały się małe paciorki i koraliki.










Oczywiście serca również były.



Gdy ozdabianie zakończone, kładziemy nasze wyroby na blaszce i wkładamy do rozgrzanego  do ok. 100 stopni piekarnika włączamy termoobieg i kilka godzin schną sobie nasze twory.

Po wyschnięciu przewiązujemy sznurkiem i wieszamy np. na ścianie.







     Wszelkie otwory w ozdobach, które służyć będą do przewlekania sznurka, należy zrobić przed włożeniem ozdób do piekarnika. Do robienia dziurek świetnie nadaje się słomka do napojów, albo wykałaczka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...